Departmental & Divisional Administrators

Faculty of Arts & Humanities

DepartmentNameNotes
Arts & Humanities Faculty Office Mispa Same EssakaLAHP Manager
Arts & Humanities Faculty Office Lewis KnappLAHP Support Officer
English Language & Literature Jose A Prego
Greek & Latin Robbie Macaulay
Hebrew & Jewish Studies Vanessa Richards
Information Studies Ian Evans
Philosophy Richard Edwards
SELCS - School of European Languages, Culture and Society SELCS PG Administration
Slade School of Fine Art Cathy CarmanWed-Fri
Slade School of Fine Art Clare Meckled-SzembekMon-Wed
SSEES - School of Slavonic and East European Studies Svetlana SmirnovaPGR Admin for SSEES and CEELBAS programme

Faculty of Brain Sciences

Department / DivisionNameNotes
Division of PsychiatryMiss Noorjaben (Nur) MonowariPGR administrator
Division of Psychology and Language Sciences (PALS) Sharinjeet K DhimanClinical, Educational and Health Psychology
Division of Psychology and Language Sciences (PALS) Helen G KingPsychoanalytic Studies
Division of Psychology and Language Sciences (PALS)Dr Louise GaynorUCL Interaction Centre
Division of Psychology and Language Sciences (PALS) Rosalyn LawrenceInstitute of Cognitive Neuroscience
Division of Psychology and Language Sciences (PALS) Alice M TuckerEducational Psychology & Educational Child Psychology
Division of Psychology and Language Sciences (PALS) Warda SharifLeverhulme 4-yr Programme Administrator
Division of Psychology and Language Sciences (PALS) Richard JardineUCL Interaction Centre, Speech Language & Cognition, Language & Communication, Linguistics
Division of Psychology and Language Sciences (PALS) Antonietta EspositoExperimental Psychology
Division of Psychology and Language Sciences (PALS) Maria OlkiewiczDoctorate in Child and Adolescent Psychotherapy
Division of Psychology and Language Sciences (PALS) Julia CurlClinical, Educational and Health Psychology
Ear Institute Donna Pile-GrantSenior Teaching & Learning Administrator
Ear Institute Mustapha El Bouabi
Institute of Ophthalmology Kristina Labanauskaite
Institute of Prion Diseases Samantha Anna Macleod
Queen Square Institute of Neurology Desmond BatesWolfson-Eisai 4-yr PhD Programme in Neurodegeneration Manager
Queen Square Institute of Neurology Tracy J SkinnerPGR Administrator
Queen Square Institute of Neurology David BlundredEducation Manager

Faculty of Built Environment

DepartmentNameNotes
Bartlett School of ArchitectureMs Rahil Alipour
Bartlett School of Environment, Energy and Resources Teresa Dawkins
Bartlett School of Environment, Energy and Resources Mae OroszlanyCDT Manager for Energy Demand (LoLo) and Energy Resilience & the Built Environment (ERBE)
Bartlett School of Planning Naomi Jones
Bartlett School of Sustainable Construction (BSSC) Satinder Bhamra
Centre for Advanced Spatial Analysis (CASA) Carol Trent
Development Planning Unit Michael Casey-Gillman
Institute for Global Prosperity Francesca HarrisonSenior Teaching and Learning Administrator
Institute for Global ProsperityDr Andres Vicente
Institute for Innovation and Public Purpose Isha Reid

Faculty of Engineering Sciences

DepartmentNameNotes
Biochemical Engineering Andrea CrammondPGR Manager for Biochemical Engineering and CDT programmes: EMT and Bioprocess Engineering Leadership
Chemical EngineeringDr Mark Tilse
Civil, Environmental & Geomatic Engineering Sarah Davies
Computer Science Yonita CarterPGR Manager for Computer Science and CDT Manager for Financial Computing and Analytics
Computer Science Gemma C LudbrookPGR Admin for Computer Science
Computer ScienceDr Charlotte L L PennyVEIV Centre
Computer Science Pui K SinCDT Manager for Cybersecurity
Electronic & Electrical Engineering Rhiannon LloydEPSRC DTP Studentships administrator for EEE
Electronic & Electrical Engineering Lola MasonPGR administrator
Electronic & Electrical Engineering Vicki McGrathIPES CDT administrator
Mechanical Engineering Monique S Conybeare
Medical Physics & Biomedical Engineering James Vallerine
Medical Physics & Biomedical EngineeringMiss Rebecca HolmesMedical Imaging
School of ManagementMiss Amy Evison
Security & Crime ScienceMs Abiha Nigath
STEaPP - Science, Technology, Engineering and Public PolicyMs Bethan CunninghamDepartmental Manager

Faculty of Institute of Education

DepartmentNameNotes
IOE Centre for Doctoral Education Catherine McSweeneyProgramme Services Coordinator
IOE Centre for Doctoral Education Bob GristResearch training courses
IOE Culture, Communication and MediaDr Hazel CroftMPhil/PhD Viva Examinations
IOE Curriculum, Pedagogy and Assessment Gary FordOnline MPhil/PhD/MRes
IOE Curriculum, Pedagogy and Assessment Matt TaylorMPhil/PhD Viva Examinations (until 31 July 2021)
IOE Doctor in Education Sanchita PaulEdD programme/EdD Viva Examinations
IOE Education, Practice and Society Tim RobinsConference Grants
IOE Educational Psychology Will MatthewsDEdPsy programme
IOE Learning and Leadership Sarah HuntPostgraduate Diploma in Social Sciences (PGDip)

Faculty of Laws

DepartmentNameNotes
Laws Bronte CookResearch Degrees Programme Administrator
Laws Tatjana WingenderAcademic Service Office Manager

Faculty of Life Sciences

Department / DivisionNameNotes
Division of Biosciences Biosciences PGR Admin
Division of BiosciencesMrs Debbie J BartramCDB
Division of Biosciences Nadine MogfordLIDo DTP and Biodesign Engineering CDT Manager
Division of Biosciences Manu DaviesPGR admin for NPP; GEE; SMB research depts
Division of Biosciences Kim DuffyUCL-Birkbeck MRC DTP and LIDo administrator
Gatsby Computational Neuroscience UnitMr Mike Sainsbury
Laboratory for Molecular Cell BiologyMs Lucy NewmanOptical Biology Wellcome PhD programme
Sainsbury Wellcome Centre for Neural Circuits and BehaviourDr Klara T Olofsdotter Otis
School of PharmacyMiss Michelle Ward

Faculty of Mathematical & Physical Sciences

DepartmentNameNotes
ChemistryDr Jadranka Butorak
Earth SciencesMiss Susie Rizvi
Institute for Risk & Disaster ReductionMrs Mumtaz Abdul-Ghafoor
London Centre for Nanotechnology (LCN)Miss Marta M Dul
Mathematical and Physical Sciences Faculty OfficeDr Helen JonesBEAMS Doctoral Training Manager for EPSRC DTP and I-CASE programmes
MathematicsMs Helen Higgins
Physics & AstronomyMrs Nadia Waller
Science & Technology StudiesMs Susan E Walsh
Space & Climate PhysicsMrs Philippa L Elwell
Statistical ScienceMs Marina F Lewis

Faculty of Medical Sciences

Department / DivisionNameNotes
Cancer InstituteMrs Kerry A Wynn-Williams
Division of Infection & ImmunityMs Frances Jackson
Division of MedicineMs Tricia O'Dell
Division of MedicineMiss Carolyn CohenRoyal Free campus
Division of Surgery and Interventional Sciences Casper Debieux
Eastman Dental Institute Marianne Dang
Medical School Jeannine Mcllroy

Faculty of Population Health Sciences

Department / DivisionNameNotes
Great Ormond Street Institute of Child Health Stella FuscoSenior Research Degrees Administrator
Great Ormond Street Institute of Child Health Annie C Murphy Research Degrees Administrator
Institute for Global Health Alison Gilry
Institute for Global Health Lydia M Clinton
Institute for Women's Health Dawn M Mitchell
Institute of Cardiovascular ScienceMrs Joanna Pajerska
Institute of Clinical Trials and Methodology Tufael Hussain
Institute of Epidemiology and Health Care Nadia Y S JacksonPrimary Care Population Health
Institute of Epidemiology and Health Care Andreas OpitzApplied Health Research; Behavioural Science Health; Epidemiology and Public Health
Institute of Health Informatics Craig SmithAI-Enabled Healthcare CDT
Institute of Health Informatics Victoria A West

Faculty of Social & Historical Sciences

DepartmentNameNotes
Anthropology Chiara Francesconi
Economics Daniella Harper
GeographyDr Rebekah Mann
History Oana Borlea
History of Art Naomi Quinn-Friedman
Institute of Archaeology Lisa Daniel
Institute of the Americas Antonella Silvestro
Political Science Helen Elliot