UCL Graduate School Research Poster Competition 2013/14

On 3rd and 4th March, we ran a Research Poster Competition which offered graduate students an opportunity to meet, advertise and discuss the innovative research they are undertaking, thereby providing them with an opportunity to raise the profile of their research.

The exhibition attracted interest among academics and other graduate students. Entries were displayed in the North & South Cloisters.

Overall 263 students registered for this year's Research Poster Competition (Arts & Humanities, Laws, Social & Historical Sciences – 13; Built Environment, Engineering Sciences, Mathematical & Physical Sciences – 107; Brain Sciences & Life Sciences – 74, and Medical Sciences & Population Health Sciences – 69).

Thanks to all the students who entered.

General Gudelines on Poster Production

Research Poster Competition 2014 Winners
2013/14 Research Poster Competition Winners

WINNERS 2014

Arts & Humanities, Laws, Social & Historical Sciences

First Prize (£400)

Jessica Durkota, Department of Geography
"Ecology of a chalk aquifer: composition of benthic, hyporheic and phreatic invertebrate communities in relation to changing environmental conditions"

Runner-up (£100)

Jen Hicks, Department of History
"Seleukid Archives and the Imperial Bureaucracy: The daily functioning of an ancient empire"

Runner-up (£100)

Gemma Price, Department of Anthropology
"Signals in the skull: Quantifying and mapping phylogenic signal in cranium of strepsirrhine primates"

Built Environment, Engineering Sciences, Mathematical & Physical Sciences

First Prize (£400)

Jason Hunt, Department of Space & Climate Physics
"PRIMAL: Modelling the Milky Way from Gaia data"

Runners-up (£100 each)

Chiaki Crews, Department of Medical Physics & Bioengineering
"Detecting Fake Medicines Using X-ray Diffraction"

Sian Culley, CoMPLEX (Centre for Mathematics & Physical Sciences in the Life Sciences & Experimental Biology)
"A novel technique for super resolution fluorescence microscopy"

Arash Nassirpour, Department of Civil, Environmental & Geomatic Engineering
"Analysis of Masonry In-Filled Steel Frame (MISF) Structures Against Earthquake"

Catarina Veiga, Department of Medical Physics & Bioengineering
"Image-guided and adaptive radiation therapy for head and neck cancer"

Brain Sciences & Life Sciences

First Prize (£400)

David Greenberg, Ear Institute
"Improving upon the most successful of all neural prostheses"

Runners-up (£100 each)

Elisabeth Engl, Department of Neuroscience, Physiology and Pharmacology
"The brain's cytoskeleton is energetically expensive"

Emma Jayne Kilford, Institute of Cognitive Neuroscience
"The influence of COMT genotype and affective distractors on self-generated thought"

Katherine Trevers, Division of Biosciences
"Identifying genes controlling Sox2 expression during neural induction"

Medical Sciences & Population Health Sciences

First Prize (£400)

Katrin E Danielsen, Institute of Child Health
"The role of cell cycle regulators in neural tube closure"

Runners-up (£100 each)

Julie Duncan, Institute of Child Health
"Detecting early lung disease in Cystic Fibrosis by the multiple breath washout test"

Aleksandra Herbec, Research Department of Epidemiology and Public Health
"Pilot randomised controlled trial of an internet smoking cessation intervention for pregnant smokers ('MumsQuit')"

Wai Ho, Division of Surgery and Interventional Science
"Hypoxia induce factor-α (HIF-α) Stabilization for Enhanced Cell and Tissue Construct Survival"

The judges also wanted to commend the following poster, which was thought to be of a particularly high quality:

Yun Jin Pai, Institute of Child Health
"One gene, two diseases: A novel mouse model for neural tube defects and non-ketotic hyperglycinemia"

JUDGES

The Graduate School would like to thank the following who acted as judges:

Arts & Humanities, Laws, Social & Historical Sciences

– Prof Alison Diduck, Laws, Vice-Head of the Graduate School (Chair)
– Dr Alan Ingram, Dept of Geography

Built Environment, Engineering Sciences,
Mathematical & Physical Sciences

– Prof Tom Fearn, Dept of Statistical Science (Chair)
– Dr Chiara Ambrosio, Dept of Science & Technology Studies
– Dr Peter Doel, Dept of Physics & Astronomy
– Dr Paul Greening, Civil, Environmental & Geomatic Engineering
– Dr Barbara Penner, Bartlett School of Architecture

Brain Sciences & Life Sciences

– Prof Kaila Srai, Structural & Molecular Biology (Chair)
– Dr Jenny Crinion, Institute of Cognitive Neuroscience
– Professor Pasco Fearon, Dept of Clinical, Educational and Health Psychology
– Prof Kirsten Harvey, School of Pharmacy
– Professor Lucia Sivilotti, Dept of Neuroscience, Physiology and Pharmacology

Medical Sciences & Population Health Sciences

– Dr Dave Spratt, Eastman Dental Institute, Vice-Head of the Graduate School (Chair)
– Dr Bambos Charalambous, Research Department of Infection
– Dr Anne McMunn, Dept of Epidemiology and Public Health
– Dr Vivek Mudera, Surgery & Interventional Sciences
– Dr Andy Stoker, Institute of Child Health