UCL GRADUATE SCHOOL
UCL Logo

UCL Graduate School Research Poster Competition 2009

Poster Competition 2009

On 5 – 6 March 2009, we ran a Research Poster Competition which offered graduate students an opportunity to meet, advertise and discuss the innovative research they are undertaking, thereby providing them with an opportunity to raise the profile of their research.

The exhibition attracted interest among academics and other graduate students. Entries were displayed in the North & South Cloisters.

Overall 186 students registered for this year's Research Poster Competition (Arts & Humanities, Laws, Social & Historical Sciences – 10; Built Environment, Engineering Sciences, Mathematical & Physical Sciences – 68; Biomedical Sciences – 89; Life Sciences – 19).

Thanks to all the students who entered.


WINNERS 2009

Poster Competition 2009 - Winners
Prize-giving Reception – awaiting news of the winning posters!

Poster Competition 2009 - Winners
2009 Competition Winners

Arts & Humanities, Laws, Social & Historical Sciences

First Prize (£400)

Carolina Cavazos — Department of Geography
The role of mineral dust aerosols in climate: Modelling the dust cycle

Runner-up (£100)

Alexander Bjarnason — Department of Anthropology
Great Ape and Human Phylogeny

Mohammad Shamsudduha — Department of Geography
Assessing the impact of climate change on shallow groundwater resources in Bangladesh: extrapolation of recent trends

Built Environment, Engineering Sciences,
Mathematical & Physical Sciences

First Prize (£400)

Duncan Smith — Centre for Advanced Spatial Analysis (CASA)
Polycentric Cities and Sustainable Development

Runner-up (£100)

Mona Hess — Department of Civil, Environmental and Geomatic Engineering
The virtual world of 3d museum artefacts!

Lily Asquith — Department of Physics and Astronomy
Searching for the Higgs particle

David Cottenden — Department of Medical Physics and Bioengineering
A multi-scale analysis of frictional interaction between human skin and non-woven fabrics

Biomedical and Life Sciences

Two First Prizes (£400 each)

Gemma Girdler — Department of Cell and Developmental Biology
Lumen formation during neural tube development in zebrafish is regulated by an intrinsic timer

Michael Baron — Institute of Child Health
Towards retinal repair

Runners-up (£100 each)

Jessica Olsen — Department of Cell and Developmental Biology
Effect of seasonal photoperiodism on zebrafish growth, fertility and endocrine gene expression

Alexander Swales — Institute of Neurology
Determining the brain tumour "Cell of Origin"

Pascal Odent — Institute for Child Health
Early breast feeding practices and survival in Nepalese infants: does Colostrum help?

Beatrice Pigott — Wolfson Institute for Biomedical Research
Nitric oxide signalling in synaptic plasticity

Bettina Berndl — Research Department of Oncology
Antibody Targeted Magnetic Nanoparticle Hyperthermia for Cancer Therapy

Emma Linderoth — Wolfson Institute for Biomedical Research
The molecular mechanisms by which Mig6 and Ack1 regulates ErbB-receptor signalling and epithelial morphogenesis

Anastasios Georgiadis — Institute of Ophthalmology
AAV-mediated shRNA and miRNA silencing of a photoreceptor gene in vivo

 

JUDGES

The Graduate School would like to thank the following who acted as judges:

Arts & Humanities, Laws, Social & Historical Sciences

– Dr Tom Gretton, Department of History of Art (Chair)
– Dr Axel Korner, Department of History

Built Environment, Engineering Sciences,
Mathematical & Physical Sciences

– Dr Tony Harker, Dept of Physics & Astronomy (Chair)
– Dr Chiara Ambrosio, Science and Technology Studies
– Professor Mike Ewing, Dept of Chemistry
– Marco Federighi, Department of Electronic & Electrical Engineering
– Caren Levy, Development Planning Unit, Bartlett

Biomedical Sciences

– Professor Vince Emery, Vice-Head, Graduate School and Division of Infection and Immunity (Chair)
– Professor Benny Chain, Division of Infection and Immunity
– Dr Yvonne Kelly, Division of Population Health
– Dr Vivek Mudera, Division of Surgery and Intervention Sciences
– Dr David Spratt, Faculty Graduate Tutor, Biomedical Sciences, Eastman Dental Institute

Life Sciences

– Professor Chris Danpure, Faculty Graduate Tutor, Life Sciences (Chair)
– Professor Tony Dickenson, Division of Biosciences
– Professor Gabriella Vigliocco, Division of Psychology and Language Sciences
– Professor Jane Maxim, Division of Psychology and Language Sciences
– Professor Bill Richardson, Division of Biosciences


Page last updated: 8th October 2013.